Login to your account

Username *
Password *

Konferencja „Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe oraz ich wpływ na dziecko w pieczy zastępczej” część I Wyróżniony

Konferencja „Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe oraz ich wpływ na dziecko w pieczy zastępczej” część I

W dniu 6 czerwca 2022r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, zorganizowało konferencję pt: „Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe oraz ich wpływ na dziecko w pieczy zastępczej” skierowaną głównie do rodzin zastępczych, pedagogów, pracowników ośrodków pomocy społecznej oraz do osób zainteresowanych tematyką rodzicielstwa zastępczego. W Sali obrad Rady Powiatu mogliśmy gościć prelegentów, którzy pomimo trudnych zagadnień zwłaszcza z dziedziny genetyki, starali się w przystępny sposób przełożyć swoją cenną wiedzę i doświadczenia na grunt fachowego wsparcia osób, realnie dotykających problemu, tworząc rodziny zastępcze lub wspierając takowe z perspektywy instytucji.

Spotkanie otworzył Starosta Powiatu Wałbrzyskiego – Krzysztof Kwiatkowski wraz z Dyrektor wałbrzyskiego PCPR, panią Małgorzatą Jankowską – Rzepka i Zastępcą Dyrektora – Magdaleną Kołodziejczyk. Gospodarze złożyli na wstępie oficjalne podziękowania przedstawicielom rodzin zastępczych, obecnym na spotkaniu.

Pierwszym prelegentem była pani Dorota Werner – Strach: m.in. psychotraumatolog, pedagog, seksuolog, psychoterapeuta, mediator rodzinny, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, biegły sądowy w dziedzinie przemocy seksualnej i pedofilii.

Pani magister w sposób obrazowy przedstawiła czynniki genetyczne, jakie definiują zachowanie każdego człowieka, tutaj na przykładzie dzieci obciążonych, bo funkcjonujących od urodzenia w rodzinach dysfunkcyjnych lub też narażone jeszcze w fazie prenatalnej. O ile istnieje przekonanie, że im mniejsze dziecko, tym większe zdolności adaptacyjne, tak niestety nie możemy wykrzewić własnej pamięci komórkowej. Geny przekazują informacje, z których nie musimy zdawać sobie sprawy. Dlatego tak często nieoczekiwanie na różnych płaszczyznach przypominamy swoich przodków, z którymi nawet nie mieliśmy kontaktu. To łańcuch DNA, jaki dziedziczymy, sprawia, że „sczytujemy” cechy aż do czwartego pokolenia wstecz. Mogą to być podobieństwa fizyczne, np. mimika, różne tajemnicze zainteresowania, zachowania. Wynika to z budowy naszego mózgu i tym samym z pamięci ciała. Ów pamięć emocji sprawia, że nie można „wynagrodzić traumy”, gdyż ta jest zapisana w komórkach. Czasem do tego stopnia, że u ofiary przemocy, podczas terapii, na wspomnienie traumy, na kilka minut pojawiają się siniaki, które następnie znikają. Dlatego dla przykładu w USA udowodniona przemoc jakakolwiek, nie ulega przedawnieniu.

Naturalnie nie jest to przesłanką, że trud podjęty przez rodziny zastępcze, z góry skazany jest na fiasko. Właśnie mając świadomość obciążeń dziecka, jakie decydujemy się objąć pieczą zastępczą, otrzymujemy konkretne narzędzie do pracy z nim. Trzeba nauczyć się żyć obok, ale dać czas, nie wyręczać młodego człowieka we wszystkim, poszukać pomocy w odpowiedniej terapii. Tylko synchronia, dopasowanie, spójność i dostrojenie stanowią emocjonalną strawę, niezbędną do zdrowego rozwoju.

Wiedza z zakresu anatomii naszego mózgu, schematów i procesów, jakie generują nasze komórki, jest ogromnie ważna w procesie decyzji odnośnie pieczy zastępczej i całej kluczowej pracy rodzica/opiekuna. Warto pochylić się nad przyczynami nerwic wegetatywnych, depresji (która może tyczyć się już niemowląt, właśnie za sprawą pamięci ciała), osobowości wielorakiej, społecznego Ja, sieci spoczynkowej, wspomnień z pamięci epizodycznej, naszego pamiętnika w postaci komórek macierzystych. Epigenetyka, która pokazuje możliwości wpływu na tory życia danej jednostki poza genomem, daje nadzieję, że dobra opieka we wczesnym dzieciństwie, otwiera nową drogę dla dziecka obciążonego traumą. Dlatego tak istotny jest czynnik szybkiego odseparowania dziecka od czynników wysokiego ryzyka. Ponieważ geny to jedno, a środowisko to drugie.

Ten bardzo ciekawy wykład, poparty został licznymi materiałami multimedialnymi, przykładowo odnośnie PTSD czyli zespołu stresu pourazowego. Jednak na zgromadzonych chyba największe wrażenie wywarł film będący dokumentacją eksperymentu psychiatrycznego z 1952r., gdzie (zgodnie z ówczesnymi standardami nauki), malutkie dzieci, na wiele miesięcy zostały odseparowane od matek i pozbawione wszelkich bodźców społecznych. Dzieci były tylko karmione, przewijane, ogólnie pozostawione samym sobie. Tym samym, bez wsparcia emocjonalnego, nie miały absolutnie żadnych szans by się ukształtować, następowało uwstecznienie i finalnie śmierć zazwyczaj przed drugim rokiem życia.

 

Screeny pochodzą z publikacji „Moje nowe życie po adopcji”. Serdeczne podziękowania dla Olgi Silskiej – Gajb, z którą mogłam szczerze porozmawiać i która udostępniła mi własny egzemplarz książki.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 08 czerwiec 2022 07:41

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Ad Sidebar

Ostatnie Tweety

RT @Themewinter: Did you miss the latest WP Eventin release? 🧐 𝐖𝐏 𝐄𝐯𝐞𝐧𝐭𝐢𝐧 𝟑.𝟎.𝟒 🎉 brings you all new features and tweaks: ✅ 𝐍𝐞𝐰 𝐀𝐝𝐝 𝐄𝐯𝐞𝐧𝐭 𝐭…
To reach more people, you have to give them a reason to buy your products. Some offers and various discount options… https://t.co/wFrYSRwE49
Dear Eventin Lovers! 😍😍 𝗠𝘂𝗹𝘁𝗶𝘃𝗲𝗻𝗱𝗼𝗿 𝗘𝘃𝗲𝗻𝘁 𝗠𝗮𝗿𝗸𝗲𝘁𝗽𝗹𝗮𝗰𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗗𝗶𝘃𝗶 𝗶𝗻𝘁𝗲𝗴𝗿𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗟𝗜𝗩𝗘 𝗡𝗼𝘄. 🔗 𝗢𝘂𝗿 𝗕𝗹𝗼𝗴… https://t.co/4WL9RK5cZe
Follow Themewinter on Twitter